Kasım
Aralık
 
EN TR
maltepeuniv-don-bug-1

Dön Bug

T.C. Maltepe Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Mimarlık ve İç Mimarlık Bölümleri
 

1 Kasım – 14 Aralık 2014

Antrepo 7

Maltepe Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi, 1 Kasım-14 Aralık 2014 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan 2. İstanbul Tasarım Bienali Akademi Programı çerçevesinde 8-13 Eylül 2014 tarihleri arasında “DÖN BUG”adlı bir dizi atölye çalışması düzenli­yor. DÖN BUG, 2012 yılındaki bienal kapsamında gerçekleştirilen BUG (Biliş ve Uygulamalardaki Gariplikler) başlıklı atölye çalışma­larına da atıfta bulunuyor.

Atölye çalışmaları, bienalin “Gelecek Artık Eskisi Gibi Değil” ana teması paralelinde, ÜTOPYA teması ekseninde gerçekleştiriliyor. Aslında gerçek anlamda hiçbir şeyin aynı olmadığı bir dönemi ya­şayan Türkiye’deki gündeme de yönelik olarak; geçen iki yılda ya­şanan toplumsal, politik ve sosyal olayları yeniden değerlendir­mek amaçlanıyor.

DÖN BUG, İstanbul üzerinden gelecekteki kent ve kent yaşamına ilişkin gerçekleşmesi imkansız ya da çok güç olan tasarı veya dü­şüncelere ilişkin alternatif manifestolar üretme fikriyle yola çıkı­yor. Siyasal ve toplumsal düzen tartışmalarını da içerecek biçim­de, ideal bir toplum düzeni ve bu düzenin mekansal arayışları ile bu düşlere yaklaşma çabalarını ortaya koymayı hedefliyor.