Kasım
Aralık
 
EN TR
Farruh Safarzade.1

MARAŞ-Hayalet Şehir

Doğu Akdeniz Üniversitesi (Robert Morris Üniversitesi iş birliğiyle) İletişim Fakültesi Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı Bölümü
 

1 Kasım – 14 Aralık 2014

Antrepo 7

St. Tropez,İbiza, Miami Sahili, Bahamalar gibi dünyanın en çekici turizm merkezlerinin, sahillerinin bir gecede terk edildiğini, lüks otellerin misafirlerini boşalttığını ve yavaş yavaş çürümeye terk edildiğini, barlarda, kafelerde eylenenlerin, kumsallarında güneşlenenlerin, evlerde yaşayan sakinlerin yerini yalnızca rüzgârın fısıltısının aldığını düşünün…

Bu Maraş’ın hikâyesidir… 1970lerin başında dünyanın en popüler turistik yerlerinden biri kabul edilen, turkuaz mavisi sular ve beyaz kumlarla çevrili, yüksek katlı lüks otellerinin Marlyn Monroe, Brigitte Bardot ve Elizabeth Taylor gibi film yıldızlarının ve 39,000 kişinin evi 40 yıldır dikenli tellerle çevrili hayalet bir şehir.

PROJENİN AMACI

Hayalet şehir, unutulmuşluğun, kaybolmanın, terk edilmenin, bir yolculuk sürecinde sahipsiz kalmış nesnelerin ve mekânların hikâyesidir.

Sanatçılar/Tasarımcılar, kaybolmanın nedenine, kayıp bir fikre ya da terk edilmiş bir rüyaya odaklanarak metaforik bir anlatım biçimi benimseyerek Posterler, Hareketli Grafikler ve/veya Deneysel Videolarla anılarla yüklü bir nesnenin, bir kişinin ya da yerin hikâyesini kendi tarihsel süreci içinde bugüne taşıyor. Unutulma/unutulma, terk etme/terk edilme ya da kaybolma/kaybetme fikirleri tarafından sürekli kovalanarak.

Robert Morris Üniversitesi, Medya Sanatları Bölümü Başkanı Doç.Dr. Helena VANHALA’ya bu projedeki değerli işbirliklerinden ötürü teşekkür etmeyi bir borç biliriz.